Webové kamery

Webová kamera patří do počítačových vstupních zařízení, podobných fotoaparátu, kameře či skeneru. Webkamera pořizuje snímky, které většinou ukládá na Internet. Díky tomu je aktuální záběr dostupný uživateli na počítači s Internetem kdekoliv na světě. Provozovatel s rychlým internetovým připojením může umožnit i častější snímání a odesílání snímků a uživatel může tyto obrázky sledovat plynule jako video. Mnoho měst, obcí, kulturních a sportovních areálů, ale i jednotlivců zpřístupnilo své webkamery široké veřejnosti. Webové kamery zprostředkovávají uživatelům Internetu informace on-line. Webkamery zabírají především místa, na kterých se seskupuje více lidí jako: náměstí, známé ulice, sjezdovky, dálnice, bazény, atd.
Technologie webových kamer je v současnosti velice oblíbená pro relativně jednoduché zpestření webových stránek s minimem nákladů. Webové kamery jsou vhodným doplňkem pro oživení webových stránek.

Zprovoznění vysílání z webcamery
Pro zprovoznění vysílání z webové kamery na webových stránkách je třeba mít:
– Webkameru připojenou na lokální počítač
– Odpovídající připojení k Internetu
– Přístup na server přes FTP
– Potřebný software

Webkamera postačí téměř jakákoliv, kterou koupíte od nějakých 400Kč výše. Kvalita snímků z těchto kamer se sice nemůže vyrovnat kvalitě digitálního fotoaparátu, ale jako záběr webkamery většinou postačí. Především je možno si kamery rozdělit na ty, které ke svému provozu potřebují připojit k nějakému počítači a kamery, které v sobě počítač již obsahují a připojují se přímo do počítačové sítě. Kameru je možno k počítači připojit různými způsoby. Většinou přímo na některý z komunikačních portů. V současnosti nejrozšířenější jsou kamery používající USB port. Na českém trhu je k sehnání nepřeberné množství webkamer, například od společností: Logitech, Genius, Axis a další.
Jediný nárok na server je, že musíte mít přístup přes FTP s možností nahrávat nebo-li uploadovat soubory. To v dnešní době nabízí i každý lepší freehosting. Samozřejmě platí, čím rychlejší, tím lepší. Po celou dobu vysílání je třeba být neustále připojeni přes FTP na server.
Ke zprovoznění vysílání je potřeba také vhodný software, který bude ukládat přes FTP obrázky na server. Musíme si položit otázku, jestli chceme publikovat jednotlivé obrázky nebo takzvaný „stream“? Mezi těmito možnostmi je zásadní rozdíl.

Jednotlivé obrázky
Výhodou tohoto řešení je relativně malé zatížení internetového připojení. Nevýhodou to, že návštěvník stránek uvidí nový snímek každých x vteřin popř. minut, hodin, dnů. Většina programů umožňuje nahrávat obrázky pomocí protokolu FTP přímo na webový server, kde již budou k dispozici jednotlivým návštěvníkům. Nastavení těchto programů je poměrně jednoduché a po prostudování návodu jej zvládne i začátečník.

Streaming
Tady je to právě naopak. Zde neustále vysíláte proud (stream) dat podobně jako televize. Díky tomu může návštěvník v každém okamžiku sledovat co se děje před objektivem vaší kamery. Vzhledem k větší datové náročnosti na propustnost linky je ale většina takovýchto vysílání poskytována v menší kvalitě.Nastavení programů pro tento způsob vysílání není většinou úplně nejjednodušší.

Existuje drahý software v řádu stovek dolarů, ale existují i freewarové varianty, které svojí funkčností bohatě postačí. Doporučuji program booruWebCam, který je volně šířitelný tedy freeware.
Po zvolení a nainstalování vhodného softwaru, stačí už pouze do webových stránek vložit kód, pomocí něhož budete na webu zobrazovat obraz z kamery. Na adrese www.onlinezona.cz/webcam/cam.php si můžete prohlédnout funkčnost tohoto kódu pro kameru a na www.onlinezona.cz/webcam/stream.php je ukázka funkčnosti kódu pro stream.

Jak to vlastně funguje?
Ve skutečnosti nejde o video, ale o fotografie pořizované v přednastaveném časovém intervalu např. 5 sekund. Fotografie je programem uložena do JPG souboru a ten je přes FTP odeslán na server. Každých pět sekund tu tedy je nová fotografie. Aby je návštěvník stránek viděl ve svém prohlížeči, musíte patřičně upravit zdrojový kód.

autor: hanCZen

0 0 votes
Article Rating