Online radio

Dalším médiem na Internetu může být rádio. Dnes při dostatečně velkých přenosových rychlostech dat, můžete provozovat také svoje internetové rádio. Není na tom až tak nic těžkého. Rádiové vysílání po Internetu je technicky jednodušší, má podstatnou výhodu v tom, že nevyžaduje vysílací licenci od státu. Vysílat tedy může úplně každý. Vlastní rádio si může založit třeba amatérská kapela, která hledá možnosti propagace nebo kdokoliv jiný, kdo chce kamarádů pouštět muziku, kterou zrovna poslouchá na své počítači.
Pokud se uživatel rozhodne pro své vlastní internetové rádio, má dvě možnosti:
– Vytvořit si vlastní stream server, například pomocí programu jetCast, který je součástí JetAudio, nebo použít SHOUTcast DSP plugin do WinAmpu a k tomu SHOUTcast Server1
– Vysílát přes extérní serve.

Vysílání pomocí vlastního stream serveru
Tato varianta není příliš vhodná. Často takový stream nebývá zrovna kvalitní, zvláště, když jej poslouchá více lidí naráz, internetové připojení provozovatele rádia často nestíhá. Takže je jasné, že k tomu je zapotřebí rychlé připojení, ale také veřejnou IP adresu, bez které to nejde. Problém u stream vysílání je šířka pásma. Pokud máte rychlost uploadu 128 kbps a chcete vysílat stream o kvalitě 64 kbps, budou jej moci poslouchat maximálně dva uživatelé, reálně však spíše jeden. Prostě si musíte uvědomit, že každému příjemci musíte posílat data zvlášť a k tomu je potřebná dostatečná konektivita. Druhým problémem bývá typ vaší IP adresy. K vysílání totiž potřebujete veřejnou IP adresu, aby se k vám mohli posluchači připojit.
K vysílání internetového rádia potřebujete aplikaci, která umožňuje streamování. To znamená, že přehrávanou hudbu v reálném čase komprimuje a odesílá lidem, kteří se k poslechu rádia přihlásili. K tomu je zapotřebí Winamp s Shoutcast DSP pluginem nebo program JetCast. Program Winamp snad zná každý počítačový uživatel. JetCast je součástí kvalitního přehrávače JetAudio. Jeho ovládání je intuitivní, velmi jednoduché a neobsahuje zbytečné položky a složitá nastavení. Pozitivní je, že je tato aplikace zcela zdarma. Navíc s použitím lokalizačního balíčku je plně v češtině. Pomocí těchto nástrojů zprovozní svoji rozhlasovou stanici snad každý uživatel. Podrobný návod jak uvedený software nainstalovat a nakonfigurovat naleznete zde: www.radio.ipip.cz/?p=shoutcast-navod či www.emag.cz/chcete-vlastni-radio.

Vysílání přes externí server
Vysílání přes externí server má několik výhod. Externí server bývá často dostatečně rychlý, aby byl přenos kvalitní. K vysílání není ani zapotřebí veřejná IP adresa. Má to také výhodu v tom, že veškeré technické otázky za Vás server obstará. Na Internetu je několik komerčních firem, které uživateli za určitý paušální poplatek zajistí provoz a služby serveru. Servery umožňující rádiové vysílání přes Internet:
www.radio.ipip.cz
www.radiostream.cz
www.radiohosting.cz
www.listen2myradio.com

Radio.ipip.cz
Služba je zdarma a celkem dobře rozpracovaná. Zprovozněné rádiového vysílání trvá jen několik minut. Avšak server má pro své uživatele k dispozici jen omezený počet volných portů a v době špičky (večerní hodiny), nemá uživatel šanci chytit volný port.

Radiostream.cz
Bohužel tato adresa je momentálně nedostupná. Nevím, zda-li se jedná o přechodný nebo trvalý jev.

Radiohosting.cz
Služba nabízí možnost kompletního zajištění vysílání, s výběrem z několika free či profesionálních tarifů. Zdarma lze pronajmout stream server pro 10 posluchačů.

Listen2myradio.com
Server, který sice není český, ale je zcela zdarma a zároveň poskytují vynikající kvalitu.

Návody jak nastavit a spravovat zde uvedené služby, naleznete přímo na daných serverech.

Co pro vysílání potřebujeme:
– dobré internetové připojení (doporučuji 1 Mb upload)
– Shoutcast plugin pro Winamp či jetCast
– Mikrofon
– správnou konfiguraci
– a to co budete hrát

V dnešní době na Internetu je k poslechu několik stovek českých rádií. Ať už je to internetové vysílání amatérů nebo celoplošných rádiových stanic vysílající taktéž na vlnách FM. Na adrese www.onlinezona.cz/radia najdete přehled nejznámějších českých i zahraničních rádií rozdělených dle žánru. Takže není problém si zde vyhledat takové rádio, které vám vyhovuje.

autor: hanCZen

5 1 vote
Article Rating